piątek, 9 września 2016

ZDROWE ŚWIATŁO


Pozornie wszystko wydaje się proste. Idziemy do sklepu i kupujemy lampkę na biurko. By jednak światło sprawdziło się podczas odrabiania lekcji, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych rzeczy. 



Ważne aby zawsze zwracać uwagę na opakowanie, a w szczególności na:
• barwę światła, czyli tzw. temperaturę barwową. Najlepsze dla nauki jest światło o barwie naturalnej pomiędzy 3300, a 4500 kelwinów (K). Taka barwa ułatwia skupienie się na zadaniu.
• wskaźnik oddawania barw (CRI). Im jest wyższy, tym światło oddaje lepiej barwy w podręczniku i zeszycie. Granatowy nie będzie się nam mylił z fioletowym ;). Wskaźnik powinien mieć powyżej 80 CRI.
• strumień świetlny, czyli moc, z jaką świeci żarówka. Wybierajmy te o mocy ok. 1000 lumenów. Jeśli mamy biurko w ciemnym kolorze, wówczas dobrze jest zastosować światło o jeszcze większej mocy – ok. 1500 lm.
Większość z Was zapewne już to wie, ale przypomnijmy, że jeśli jesteśmy praworęczni – stawiamy lampkę po lewej stronie biurka, a gdy leworęczni – po prawej. Biurko warto ustawiać w taki sposób, by było ono blisko okna, żebyśmy mogli korzystać także ze światła słonecznego.
PAMIĘTAJMY O PRZERWIE!
Nasze oczy, gdy długo siedzimy przy biurku, bardzo się męczą. Naukowcy z Philips Lighting University opracowali prostą metodę na krótki odpoczynek od nauki. Należy wstać od biurka na 5 minut i spojrzeć na przykład przez okno, skupiając wzrok na przedmiocie znajdującym się w odległości ok. 3 do 5 m. Oczy można też na chwilę zamknąć lub przysłonić dłońmi. Warto też często nimi mrugać – to je nawilża.
Należy robić przerwy co pół godziny!


źródło:http://zdrowenietrudne.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz